ایران‌شناسی | گلستان | جاذبه های توریستی

جاذبه های طبیعی


آبشار شیر آباد


a1

آبشار شیر آباد نیز که در جنوب شهر خان ببین واقع شده با توجه به موقعیت خاص و وجود 7 آبشار در 7 طبقه و غار منحصر به فرد آن مورد توجه گردشگران فراوانی است .


آبشار کبودوال


a2

آبشار کبودوال در پنج کیلومتری جنوب علی ‌آباد کتول در دره‌ ای نسبتا عمیق و بسیار زیبا در جنگل انبوه و دیدنی کبودوال در استان گلستان واقع شده است .


پارک جنگلی النگ دره


a3

النگ‌ دره نقطه ای جنگلی در پنج کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان در مسیر جاده ناهار خوران است .

النگ دره یکی از پارک های زیبای گرگان است . داخل این پارک جاده ای آسفالته وجود دارد و هر کجای ان که بخواهید می توانید بنشینید و از طبیعت بی نظیر آن بهره ببرید .


پارک ملی گلستان


a4

پارک ملی گلستان بزرگ‌ ترین و قدیمی ‌ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران و پناهگاه حیات ‌وحش است که در حد فاصل بین بلندی‌ های البرز واقع در شرق استان گلستان واقع شده ‌است .


تالاب آلاگل


a5

تالاب آلاگل بزرگ ترین دریاچه استان گلستان و یک تالاب آب شور است که در شهرستان گنبد کاووس ، بخش داشلی برون و در کنار شهر اینچه برون واقع است .


ناهار خوران


a6

ناهار خوران نقطه ‌ای جنگلی در جنوب شهر گرگان است که در فاصله ۸ کیلومتری از مرکز شهر قرار دارد ، یکی از نقاط گردشگری ایران و استان گلستان به شمار می رود .

جاذبه های باستانی


برج قابوس


a7

یکی از بی ‌نظیر ترین یادمان های معماری ایران در دوره اسلامی برج قابوس ابن‌ وشمگیر است که در شمال شهر گنبد و در سه کیلومتری بازمانده شهر قدیم جرجان مرکز حکومت آل زیار قرار دارد که از نظر هنر معماری و تاریخی ، یادگاری بس ارزنده از دوران آبادی و شوکت سرزمین جرجان و دودمان آل زیار است . این گنبد در استان گلستان و در شهرستان گنبد کاووس جای گرفته است .


دیوار بزرگ گرگان


a8

طولانی‌ ترین اثر معماری ایران باستان و پس از دیوار چین دومین دیوار تاریخی تاریخی قاره آسیا با ۲۰۰ کیلومتر طول ، در دشت گرگان و ترکمن صحرا قرار دارد . این دیوار از شرق دریای خزر در خواجه نفس شروع و از شمال آق‌ قلعه و گمشیان گذشته پس از پیمودن شمال گنبد به طرف شمال غرب رفته و در کوه ‌های پیش‌ کمر محو می ‌شود .


قلعه موران


a9

قلعه میران یا قلعه موران یا قلعه ماران یا دژتاکی قله ای به ارتفاع 2430 متر است که در جنوب غرب شهر رامیان ، در استان گلستان واقع شده است .


كاخ شاسمن

این كاخ در شهر گرگان واقع شده و بنا به روایتی در سال هفت صد و نود و پنج ه .ق به وسیله امیر تیمور در ساحل رودخانه ساخته شده است .


میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج رادکان کردکوی


a10

میل رادکان یا گنبد رادکان یا برج تاریخی رادکان ، در ۴ کیلومتری جنوب شرقی روستای رادکان و در ۴۲ کیلومتری جنوب کردکوی و ۵۴ کیلومتری جنوب غربی گرگان ، در غرب گلستان واقع شده است .

جاذبه های تفریحی


آشوراده 


a11

آشوراده دهی در مرکز شبه جزیره میان ‌کاله در شهرستان بندر ترکمن ، استان گلستان است . آشوراده تنها جزیره ایرانی دریای خزر است . این جزیره که در سده‌ های گذشته در پی عملکرد و فعالیت گروه‌ های انسانی با حفر کانال از توده اصلی خشکی خود ( شبه جزیره میانکاله ) جدا افتاده ‌است .


روستای آب بندان توشان - گلستان


a12

روستای توشن با فاصله حدود 5/2 کیلومتر از گرگان به موازات نهار خوران قرار دارد .

جاذبه های فرهنگی


مقبره مختوم‌ قلی فراغی


a13

مختوم قلی فراغی ( به ترکمنی : Magtymguly Fragy ) ( زاده : ۱۱۴۷ هجری - درگذشته : ۱۱۹۸ هجری قمری ) بزرگترین شاعر زبان ترکمنی و یکی از مهم ترین شخصیت ‌های مردم ترکمن است که تلاش زیادی برای اتحاد ایلات و طوایف ترکمن داشت .        منبع : vefagh.co.ir